Eğitimler

Başvuru Formu
Bilişsel ve Davranışçı Terapiler Eğitimi – Online | 2024-2025 Güz Dönemi - 0
Bilişsel ve Davranışçı Terapiler Eğitimi – Online | 2024-2025 Güz Dönemi - 1
Bilişsel ve Davranışçı Terapiler Eğitimi – Online | 2024-2025 Güz Dönemi - 2

Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu tarafından uluslararası eğitim standartları doğrultusunda geliştirilen Bilişsel ve Davranışçı Terapilerin Klinik Uygulamaları Eğitimi (BDT Eğitimi), alanda danışan ve hastalara hizmet veren ruh sağlığı çalışanlarına davranışsal psikoloji çerçevesinden psikolojik sorunlarla etkili bir şekilde çalışma yollarını öğretmeyi hedeflemektedir. Eğitim içeriği hazırlanırken katılımcıların elde edeceği kazanımlar (1) psikolojik sorunları tanımlama, (2) psikolojik sorunların gelişmesini ve sürmesini öğrenme teorilerinin ilkeleri ile açıklama, (3) psikolojik sorunlarla ilişkili duygu, düşünce, fizyolojik tepki ve motor davranışları belirleme, (4) psikolojik sorunların sürmesini açıklamak için bağlamsal ve işlevsel analiz temelinde vaka formülasyonu geliştirme, (5) psikolojik sorunları azaltmak için vaka formülasyonu doğrultusunda uygun davranışçı ve bilişsel yöntemleri seçme ve uygulama olmak üzere beş ana başlıkta yapılandırılmıştır.

Çeşitli öğretim yöntemleri kullanılarak kapsamlı ve derinlemesine bilgi aktarımı yapılan bu eğitimin ilk 7 modülünü içeren ana programı toplam 84 saatten oluşmaktadır. Bu temel düzey BDT eğitim programına ek olarak katılımcılar daha karmaşık klinik sorunlar için BDT uygulamalarının ele alındığı üç modülü alarak toplam 120 saatlik İleri Düzey BDT eğitimini tamamlayabilirler https://datem.com.tr/egitim-programlari/bilissel-davranisci-terapi-egitimi/

Katılımcılar modül sonrası (ücretsiz) düzenlenen vaka sunumu atölyelerine katılarak gerçek vakaların terapi sürecini baştan sona dinleyebilirler ve bu 20 saatlik uygulama aktarımıyla daha kalıcı öğrenim sağlayabilirler.

Modüller birbirinden bağımsız olarak alınabilmekle birlikte etkili bir öğrenim için modüllerin tamamının ardışık sırada alınması faydalı olacaktır. İleri düzey modülleri almak için 1. ve 2. modülün tamamlanması gereklidir.

Her modülün sonunda katılımcılara bir Katılım Belgesi, ana ve ek modüllerin sonunda bir Ana Sertifika ve eğitim içeriğini açıklayan Türkçe ve İngilizce birer transkript verilecektir.

Katılımcılar temel düzey BDT Eğitimi tamamladıktan sonra ''Kompulsif Biriktirme Bozukluğunda BDT Uygulamaları'' atölyesine katılmaya hak kazanırlar. İleri düzey BDT Eğitimini tamamlayan katılımcılar ise ayrıca ''Bilişsel ve Davranışçı Terapilerde Mindfulness Uygulamaları'' eğitimine ücretsiz katılım sağlayabilirler. Tüm atölyeler ve eğitimler Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu tarafından verilecektir. Bu ücretsiz atölye ve eğitimin katılımcılarına elektronik katılım belgesi gönderilecektir.

BDT Eğitim materyali kapsamlı bilgi içermektedir ve temel düzey eğitim için sayısı 1200'e varan, ileri düzey BDT eğitimi için sayısı 1600'e varan slayt katılımcılara bir kitapçık halinde verilmektedir (online eğitimde kitapçık pdf olarak gönderilmektedir). Bunun yanı sıra eğitim materyali her bir sorun için değerlendirme ölçekleriyle birlikte tedavi planlama ve yürütme için gerekli formları içermektedir. Son olarak her modülde katılımcılara vaka öyküleri ve formülasyonları çıktı ya da pdf (handout) olarak verilmektedir.

*Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu olağanüstü hallerde veya ALES, YDS, KPSS gibi sınavların tarihleri açıklandığı zaman eğitim tarihleriyle çakışması halinde eğitim tarihlerini değiştirme hakkına sahiptir. 

Yedi modülden oluşan BDT Temel Düzey Eğitim ücreti KDV dahil 31,600 TL’dir.

On modülden oluşan BDT İleri Düzey Eğitim ücreti KDV dahil 43,450 TL’dir.

Eğitimin ön kayıt ücreti 3.950 TL’dir. Ücretin kalanı her ay 3.950 TL olarak temel düzey için 7, ileri düzey için 10 taksitte ödenebilir. Tüm taksit ödemeleri ilgili modül öncesi tamamlanmalıdır. 

31 Temmuz 2024 tarihine kadar BDT eğitimi başvurusunu gerçekleştiren katılımcılarımız, ön kayıt ücretini %40 indirimle 2.350 TL olarak ödeyerek erken ön kayıt avantajından faydalanabilirler. 1 Ağustos 2024 itibariyle ön kayıt ücreti 3.950 TL olacaktır. 

Lütfen kayıt yaparken ileri düzey eğitime devam etme niyetinizi belirtiniz.

Eğitim materyali eğitim ücretine dahildir.

*Yukarıda yer alan modül ücretlendirmeleri yalnızca 2024-2025 Güz Dönemi BDT Eğitimi için geçerlidir. 2025 Bahar Dönemi BDT Eğitimi için enflasyona bağlı olarak fiyatlar güncellenebilir. 

Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimine katılım için lütfen şu adımları izleyiniz:

    • 31 Temmuz tarihine kadar kayıt olmak isteyen katılımcılarımız; 2.350 TL’lik ön kayıt ücretini aşağıda bilgileri verilen banka hesabına yatırınız.
    • 1 Ağustos tarihi itibariyle kayıt olmak isteyen katılımcılarımız; 3.950 TL'lik ön kayıt ücretini aşağıda bilgileri verilen banka hesabına yatırınız.

Garanti Bankası
Alıcı: Ebru Şalcıoğlu (Ticari Hesap)
Banka ve Şube: Garanti Bankası, Nişantaşı Şubesi
IBAN No: TR25 0006 2000 1320 0006 2933 59

Lütfen ön kayıt ücreti yatırırken açıklama kısmına adınızı-soyadınızı, cep telefonu numaranızı ve kayıt yaptırdığınız eğitimi yazınız. (Örneğin: Furkan Bök, 0535 458 77 57, Güz). Eğer açıklama kısmına katılımcının adını yazmadınız/yazamadıysanız bize ulaşarak ödemenizi teyit ettiriniz.

  1. Başvuru formunu doldurunuz. Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.
  2. Kaydınızı gerçekleştirdikten sonra 48 saat içerisinde kaydınızın tamamlandığına dair bir onay e-maili alacaksınız. 

Kayıtlarımız kontenjan dolduğunda kapanacağı için belli bir son kayıt günü yoktur. Kontenjanımız dolduktan sonra isminizi bize ulaşarak yedek listesine yazdırabilirsiniz. 

Ön Kayıt Ücretini Nasıl Yatırabilirim?

Eğitim ücretini Garanti Bankası ATM’lerinden kartsız işlem menüsünü kullanarak ya da merkezimizin hesabına EFT veya havale yaparak yatırabilirsiniz.
Kayıt, ödeme ve eğitimle ilgili tüm sorularınız için info@datem.com.tr mail adresi ya da 0 (535) 458 77 57 no’lu telefon aracılığıyla bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Eğitime Katılım Koşulları:

Bilişsel ve Davranışçı Terapiler Eğitimine başvuru yapabilmek için Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Psikiyatri ya da Psikiyatri Hemşireliği bölümlerinden mezun olunması koşulu bulunmaktadır. 

 

Uzm. Psk. Hamdullah Tunç
Ben öncelikle bir burslu öğrenciniz olarak size bana verdiğiniz bu fırsattan ve bir klinisyen olma yolunda bir itici güç olduğunuz için çok teşekkür etmek istiyorum. Bu eğitimle birlikte bu yolda kendime çok daha güvenir ve kendinden emin bir şekilde devam edebileceğim.    Bu eğitimin içeriğini ilk araştırdığımda Ebru hocanın yaptığı çalışmaları ve bazı yazılarını okudum ve bilimsel temelleri güçlü bir eğitim olacağından emin oldum. Çünkü alacağım eğitimin ve dolayısıyla danışana önereceğim tedavi yöntemlerinin işe yarayacağına öncelikle benim inanmam ve ikna olmam gerekirdi. Eğitim boyunca alanda yapılmış en güncel karşılaştırmalı çalışmalar ve meta-analizlerle her bir bilginin bilimsel argümanlarla desteklendiğini gördüm ve bu terapi tekniklerinin işe yaradığında fazlasıyla ikna oldum. Bunun yanısıra ben klinik psikoloji yüksek lisansımı İngiltere'de tamamladım ve orada özellikle bilişsel ve davranışçı terapilerin Kabul ve Kararlılık Terapisi gibi yeni nesil terapilerine odaklandığını biliyordum. Bu eğitimin ise sadece bilişsel ve davranışçı terapilerin ikinci nesil terapilerine odaklanacağını düşünüyordum çünkü yeni nesil terapiler henüz ülkemizde yeterli ilgiyi görmüyordu. Ancak Ebru Hoca'nın eğitimi o kadar iyi organize ettiğini gördüm ki kendi deneyimlerine ve terapi kılavuzlarına dayanarak ve hangi hastalıkta hangi yöntemin ne kadar faydalı olduğunu gösteren çalışmaları da sunarak sadece ikinci nesil terapileri değil o hastalığa özel en işe yarayan ve en güncel terapi tekniğini öğretti.  Bir diğer konu ise yüksek lisans yaparken öğrendiğim Transdiagnostik yaklaşım yani tanılar üstü yaklaşım. Hastalığa özgü bir formülasyon yapıldığında komorbid ve birden çok problemin olması gibi bazı sorunlar çıkabilmekte. Ancak tanılar üstü yaklaşımda işlevsel bir analizle danışanın getirdiği her türlü problemi formüle etmek mümkün ve bu becerimi bu eğitim ile iyice oturttuğumu düşünüyorum.   Değinmeden geçemeyeceğim bir başka konu var: Terapilerin çoğu batı ülkelerinde geliştirildi ve batılı normlar üzerine kuruldu. Dünyada artık terapilerin kültüre duyarlı olması yüksek sesle tartışılmaya başlandı ve birkaç ülkede bunun adaptasyon çalışmaları bile yapılmaya başlandı. Ebru hoca da deneyimlerinden yola çıkarak özellikle bizim kültürümüz insanının duyarlı olduğu noktaları BDT'nin batılı normlarından farkını anlattı ve ne yapıldığında daha işlevsel olabileceğini bizlere anlattı. Ayrıca bu eğitimden edindiklerimin akademik çalışmalarıma da katkı sağlayacağına inancım tam. Etkisi kanıtlanmış tedavi yöntemlerinin sistematik bir şekilde öğretildiği bu eğitimi, klinik uygulamalar ile ilgili becerilerini geliştirmek isteyen tüm meslektaşlarıma öneririm. Ebru Şalcıoğlu hocama ve bu eğitimin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlayan DATEM'in değerli çalışanlarına çok teşekkür ederim. 

Psk. Dan. Bahar Bican
Sevgili Ebru hocamızın nitelikli ruh sağlığı çalışanı yetiştirmek için gösterdiği emek ve tüm bilgisini paylaşma isteği çok mutluluk vericiydi. Gerek akademik duruşuyla, gerekse psikoloji alanına etik ilkelere sıkı sıkı bağlı, bilimin ışığında bir klinisyen olarak katkı sunması, eğitimden birçok farklı bakış açısı ve kazanım elde etmemi sağladı.  Samimiyeti, içtenliği, her sorumuzu özveriyle yanıtladığı bir eğitimdi. Tüm klinik ve akademik deneyimini paylaşması ve eğitimlerine bursiyer öğrenciler de alması psikoloji alanına nitelikli ruh sağlığı çalışanı yetiştirme amacının en değerleri göstergelerinden. Eğitim sürecinde de bu isteğini enerjisiyle ve güzel sözleri ile hep hissettirdi. Ebru hocama emekleri için çok teşekkür ediyorum. Arka planda eğitimin kesintisiz bir şekilde ilerlemesi için uğraşan ve her sorumuza içtenlikle cevap veren Merve Akar ve Dilara Ayata'ya da çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız DATEM Ailesi :)

Psk. Dan. Muhammed Dağtekin
Ebru hoca alanında gerçekten çok başarılı biri olduğunu eğitim içerisinde bize verdiği bilgilerle çok iyi anlamış oldum. Hazırladığı eğitim modulleri ve vaka formülasyonları net ve anlaşılır bir şekilde öğreticiydi. Terapi anlamında ders de öğrendiklerimle kendime cesaretim geldim. Bilişsel davranışcı terapiyi uygulamasını çok net bir şekilde anlamış bir durumdayım ve terapilerimde başarıyla uygulaya bileceğimi düşünmekteyim.

Psk. Dan Fazilet Durmaz
Üniversite yıllarından bu yana çeşitli eğitimler aldım hatta kaliteli kurumların eğitimleri ama bu eğitimde olduğu kadar kendime güvenim hiç gelmemişti. Arkamda bir desteğin olduğunu hissettirdi bu eğitim.Gönül rahatlığıyla bilimsel verilere güvenerek başarabileceğim düşüncesi hakim oldu. Tekrar çok teşekkür ederim. TEK KELİMEYLE KALİTELİ bir eğitim. iyi ki yolum kesişmiş.

Psk. Esra Geyik
Uzun zamandır beklediğim ve almak istediğim eğitim beklediğimden çok iyi geçti. Mezun olduğum için mutsuzdum ve hiç bir şey yapmak istemiyordum eğitim bana terapi görevi sağladı şuan kendimi iyi hissediyorum. Ebru hocamızın enerjik dolu, güler yüzlü oluşu ve derse katılmamızı sağlayıp motivasyonumuzu her zaman yüksek tuttu. Defalarca hiç sıkılmadan yorulmadan anlatıp anlamamızı sağladı. Eğitimden öğrendiğim çoğu şey olduğunu düşünüyorum. En basiti, önceden çoğu şeyden kaçan ben şimdi ebru hocam sayesinde kaçmamayı öğrendim :) Bu süreç çok keyifliydi. Ebru hocamı iyi ki tanımışım diyorum. Ebru hocamın ağzına ve emeklerine sağlık.. Keşke eğitim hiç bitmezse tüm yıl devam etse. Son olarak Merve hocaya da ilgisi ve yardımı için teşekkür ediyorum.

Psk. Dan. Simge Saylı
Eğitim süreci benim için çok verimli ve keyifliydi. Süreç gerçekten yoğundu ancak yeni bilgiler öğrenmek ve Ebru hocamın anlatımı motivasyonumu daha da arttırdı. Bu güzel eğitim ve emekleriniz için çok teşekkürler. Başka eğitimlerde ve süpervizyonda da olmak isterim. :)

Psk. Zeynep ÜSTÜNDAĞ
“Lisans eğitimim sırasında kendi adıma her zaman bir rol model olduğunu düşündüğüm ve akademik bilgisinden yararlanma fırsatı bulduğum Ebru Hoca’mdan yıllar sonra ders almak oldukça keyifli ve öğreticiydi. İçeriği oldukça yoğun bir eğitim programında, yalnızca klinik ortamda sıklıkla karşılaşılan birtakım ruhsal bozuklukların tedavisinin dışında danışana özgü olası tüm sorunlu davranışların formüle edilerek nasıl bir bilimsel temelli tedavi yürütülebileceğini çalıştık. Bilginin aktarımı ile sınırlı kalmayarak, mümkün olduğunca vaka canlandırmaları ile desteklenerek, interaktif şekilde yürütülen eğitimimizden başladığım noktaya kıyasla gerek klinik becerilerin gelişimi gerekse bilişsel davranışçı terapilerin nasıl temellendirildiği ve nasıl uygulanabileceği konusunda fark edilebilir bir donanımla ve aynı zamanda bu alanda daha fazla çalışma yapabilmek adına hevesle ayrıldım. Ebru hoca’mın uzun yıllar süren klinik deneyimlerini eğitim ortamımıza taşıması ve öğrencilerinin uygulamaya katılımı konusunda sürekli olarak yüreklendirici ve teşvik edici eğitmenliği zamanımızı en iyi şekilde kullanmamızı sağladı. Mesleki çalışmalarımı yürüttüğüm alanda çalıştığım danışanların tamamını toplumumuzdaki dezavantajlı bireylerin oluşturması sebebiyle uygulayacağım terapi ekolünün tüm insanlar için ulaşılabilir olması ve nesnel temellere dayanması benim için oldukça anlamlı ve ayırt ediciydi. Kendimi şanslı addediyor ve tüm meslektaşlarıma tavsiye ediyorum. Eğitimimiz sırasında ve sonrasında dahi memnuniyetimiz için özveriyle çalışan Ebru Hocam’a ve ekibine teşekkür ederim…”

Uzm. Klinik Psikolog Yağmur Duman
“Yüksek lisans eğitim sürecinde alacağım terapi eğitimini araştırırken, Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu’nun eğitimini, eğitime katılan kişiler vasıtasıyla öğrendim. Daha ayrıntılı inceledikten sonra eğitime katılma kararı aldım. Benim için ilk basamak, eğitim sırasında klinik bilim modelinin esas alınması ve bu sürecin benimsenmesi ve işlenmesi olmuştur. Bir terapi ekolüne sorgulamadan bağlı olmaktan öte bilimsel olarak ve klinik deneyimler ile neden ve niçin noktalarını fark etmemizi sağlamıştır. Eğitim sürecinde Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu’nun klinik deneyimlerini bize aktarması, oluşturulan vaka formülasyonunu tamamı ile kavramamızı sağlayarak, aynı zamanda bu sürece katılımımızı destekleyerek bilgileri daha iyi özümsememizi sağlamıştır. Ek olarak eğitim sürecinde kullanılan materyaller eğitimi destekleyici ve takip etmeyi kolaylaştıran rehber niteliğinde olmuştur. Eğitim sonrası bana çok şey kattığını düşünmekteyim ve süpervizyon programının da var olması ile birlikte daha da şeyler katacağına inanmaktayım. Türkiye’de birçok eğitim bulunmaktadır ve bu meslek içerisinde eğitimlere bile karar vermek kimi zaman zorlaşmakta veya memnun kalınmamaktadır fakat bu noktada Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu’nun eğitimi kendini ayrıcalıkla gösterebilmektedir.”

Psk. Tilbe BAŞPINAR
“Kafamda soru işaretleriyle gidip, kendimden emin olarak çıktığım bir eğitim oldu. Ebru hocam bir bilim insanı olmanın yanı sıra, çok iyi bir eğitmen. Gerek ders işleyişi, gerek bizlere yaklaşımı ile rahatlıkla sorularımızı iletmemize yardımcı oldu. Aynı zamanda planlı ve programlı bir şekilde, güzel ve bitmeyen enerjisiyle, dersten kopmamıza fırsat bile vermeden bir eğitim süreci ilerletip, bizlere elinden geldiğince yardımcı oldu. Aldığım eğitimin beni en memnun eden yanı ise anlatılan ve uygulamamız için öğrendiğimiz her şeyin bilimsel araştırmalarla ve başarı oranları ile bizlere sunulması oldu. Her şeyden önce bir teoriye, bir kişiye veya bir ekole körü körüne değil de gerçekten mantıklı olduğu için derlenen bilgiler bütünü ile eğitimimizin ilerlemesi, beni memnun eden ve ön yargılarımın kırılmasına yardımcı olan kısımlardan biri oldu. İlerde de gönül rahatlığıyla uygulayabileceğim bilgiler edinmemi sağladı. Aynı zamanda rahatlıkla herhangi bir konu hakkında tartışabilmemiz ve düşüncelerimizi beyan edebilmemiz, kafamdaki diğer soruların giderilmesini sağladı. Ders içi uygulamaları ile yanlışlarımı görüp, aklımda doğrusuyla yer etmesine olanak verdi . Ders işlediğimiz fiziki koşullar ve sunulan olanaklar gayet güzel ve uygundu, tabii ki Ebru hocam ve çalışma arkadaşlarının bizlerle olan diyalogları çok nazik ve işbirlikçiydi. Benim için de en önemlisi uygulayacağım yöntemin içime sinmiş, mantığıma yatmış, güvenilirliğine inanıp, kültürel olarak da uygun gördüğüm bir yöntem olması oldu. Çok memnun kaldığım bir eğitim süreciydi. Başka eğitim programları düzenlenirse onlara da seve seve katılmak isterim. Her şey için Ebru hocama ve çalışma arkadaşlarına tekrardan çok teşekkür ederim.”

Psk. Tolga GÜNGÖR:
“Arkadaşlarımın şiddetli tavsiyesi ile başladığım bilişsel ve davranışçı terapilerin klinik uygulamaları eğitiminden oldukça memnun kaldım. Her ne kadar psikodinamik yönelimimden dolayı başlangıçta bana uzak olsa da, Ebru Şalcıoğlu Hocanın bilişsel ve davranışçı terapilere hakimiyeti ve bilgisi benim bu ekole bir o kadar yakın hissetmeme neden oldu. Teorik bilgiden ziyade daha çok uygulama odaklı olan eğitimi tüm arkadaşlarıma ve meslektaşlarıma önereceğimden emin olabilirsiniz. Her bir modülün kendimize dönmemizi sağlayan bir terapi süreci gibi geçmesini sağlayan Ebru Hocama ve değinmeden geçemeyeceğim iki harika asistanı, Merve ve Ece’ye, teşekkürlerimi sunarım.”

Uzm. Psk. Pelin SELMAN:
“Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu’ndan aldığım Bilişsel ve Davranışçı Terapiler eğitimi, yapısı tamamen bilimsel temellere dayandırılarak oluşturulmuş bir eğitimdi. Daha yeni bitirmiş olmama rağmen öğrendiğim yöntem ve teknikleri aldığım danışanlarda uygulayıp olumlu geri bildirim alıyor olmam mutluluk verici. Ebru Hoca eğitim boyunca aktardığı tüm bilgilerde somut örnekler vererek, vaka canlandırmalarına katılmamız için bizleri motive etti. En önemlisi de kendi klinik tecrübelerini tüm içtenliği ile bizlere aktardı. Bilişsel ve Davranışçı Terapilerin farklı külterlere nasıl uyarlanabileceği ile ilgili bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Klinik ortamda kullanabileceğimiz materyalleri edinmemizi sağladı. Benim için en önemli olan nokta ise içerikteki tüm bilgilerin kanıta dayalı olmasıydı. Bir yandan da eğitimi bu denli kaliteli kılan Ebru Hoca’nın bilgi ve deneyim birikimi, enerjik yapısı ve benimsediği ekole bu denli güveniyor olması diye düşünüyorum. BDT eğitimi almak isteyen tüm meslektaşlarıma Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu’nu tavsiye ediyorum.”

Uzm. Psk. Begüm ÇAVUŞOĞLU:
“Daha önce farklı kişi ve kurumlardan eğitim almış birisi olarak BDT’yi, bilimsel temelli, uluslararası literatüre dayalı ve sadece teorik olarak değil uygulamalı olarak da gerçekten öğrenmek isteyenlerin sevgili hocam Ebru ŞALCIOĞLU’nun eğitimlerini takip etmesini şiddetle tavsiye ederim. Psikoloji lisans ve yüksek lisans eğitimim dahil aldığım diğer eğitimler arasında teorik bilginin yanı sıra danışan görmek için yeterli donanımı elde etmemde en etkili eğitim olduğunu söyleyebilirim.”

Klinik Psk. Tubanur BAYRAM KUZGUN:
“Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu’ tarafından verilen Bilişsel Davranışçı Terapiler Eğitimine katıldım. Hem klinisyen hem akademisyen olarak uluslarası yetkinliği ile Ebru Hoca’nın klinik ve akademik bilgi ve deneyimlerinden, aktardığı bilgilerden oldukça faydalandım. Eğitimde aktarılan terapi protokolleri bilimsel olarak en yüksek etkinliğe sahip olan protokollerdir. Eğitim tanı ve tedavide klinik becerilerini geliştirmek isteyenler için tam anlamıyla yol göstericidir.”

Uzm. Psk. Gamze ÖZPINAR:
“Bilindiği gibi BDT Eğitimleri ve travma eğitimleri alanda birçok kurum tarafından veriliyor. Ancak önemli bir husus bu tür eğitimleri veren her çalışmacının alanında tam anlamıyla uzman olmaması ve bu eğitimlerin yeterince bilimsel temele dayanmaması. Bu sorun da alanda yeni sayılan psikologlar için ciddi bir belirsizlik ve kafa karışıklığına sebep oluyor. Ben de başlarda yaşadığım bu belirsizliği Ebru hocamdan aldığım bu eğitimlerle giderdim. Gerçekten araştırıldığında da bu düzeyde bir eğitimcinin bulunmadığını gördüm. Eğitim sürecim standart derslerin aksine çok verimli ve öğretici oldu. Ekolün hem kuramsal yönü hem de tedavi yöntemleri bilimsel geçerlilikleri de açıklanarak klinik uygulama alanında doğru rotayı keşfetmemi sağladı. Bu nedenle kesinlikle tavsiye ediyorum.”

Uzm. Psk. Tuğba PİRİNÇCİOĞLU:
“Klinik uygulamaya yönelik yeterli ve doğru bilgiye sahibi olmak, birçok psikoloğun en önemli eksiği maalesef. Ebru Şalcıoğlu’ndan aldığım BDT eğitimi, klinik alanda uygulama adına benim en önemli yol göstericim olmuştur. Terapist olarak tedavide hangi ilkelerin benimsenmesinin gerektiği konusunda bu eğitim sayesinde yeterli bilgi ve yetkinliğe sahip oldum. Uluslararası literatürde kabul gören, bilimsel temelli bir eğitimin alanda uygulama tecrübesine sahip bir bilim insanı tarafından verilmesi gerçekten önemli bir ayrıcalık. Kendini alanda yetkin ve yeterli olarak görmek isteyen tüm meslektaşlarıma kesinlikle tavsiye ediyor ve tüm katkıları için Ebru Şalcıoğlu’na tekrar teşekkür ediyorum.”

Uzm. Psk. Esin DUÇ:
“Alanda verilen çoğu BDT eğitiminin aslında danışan görmek için yeterli olmadığını bilmekteyiz. Ancak ben bu konudaki tüm bilgi ve becerimi sayın Ebru Şalcıoğlu’na borçluyum. Kendisinden almış olduğum BDT eğitimi -özellikle benim gibi analitik oryantasyonlu biri için- bilişsel ve davranışçı ekolü öğrenmek ve uygulayabilmek adına son derece yararlı olmuştur. Bilimsel bilgiye dayalı anlatımından ve çok değerli bir akademisyen ve klinisyen olarak kendisinin tecrübelerinden faydalanma imkanı bulduğum için çok şanslı hissetmekteyim. Bu alanda yetişmek ve ilerlemek isteyen meslektaşlarımın da bu eğitimi almasını mutlaka tavsiye ederim.”

Uzm. Psk. Sinem CANKARDAŞ:
”Alanda çalışırken kullanabileceğim değerlendirme materyallerini de edinmemi sağlayan uygulamaya yönelik, bilimsel olarak etkililiği kanıtlanmış yöntemler ile dolu bir eğitimdi. Bir terapist olarak öğrendiklerimi kullanıyor ve olumlu sonuçları danışanlarımda gözlüyorum. Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu’nun Bilişsel Davranışçı Terapiler Klinik Eğitimini, kültüre özgü uygulamada karşılaşılabilecek zorluklara hazır olmak, alan deneyimli bir klinisyenden vaka örnekleriyle eğitim almak isteyen herkese tavsiye ederim.”

Uzm. Psk. Büşra BEDİRLİ:
“Değerli hocam Ebru Şalcıoğlu ilk derse geldiğinde dışarıdan eğitim alınacaksa eğitimcinin bu alandaki çalışmalarının araştırılması gerektiğini söylemişti. Kendisini tanımadan önce BDT eğitimi alan biri olarak şunu söyleyebilirim öncelikle psikoterapide nelerin yapılması gerektiğini hem teorik hem de kimi zaman verdiği ödevlerle pekiştirerek BDT’yi farklı bir boyutta ele almayı öğretmiştir. Birçok eğitimciden farklı olarak BDT’yi ve uzmanlık alanı dahilindeki diğer konuları bilimsel araştırmalarla destekleyerek bizlere sunmuştur. Bu alanda çalışmak ve eğitim almak isteyenlere kesinlikle Ebru Şalcıoğlu’ndan almalarını tavsiye ederim. Her sorduğumuz soruyu sabırla cevapladığı ve değerli bilgilerini bizlere aktardığı için tekrar tekrar teşekkür ederim.”

Uzm. Psk. İpek TURGUT:
“Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu’ndan aldığım eğitimde Bilişsel ve Davranışçı Terapilerin teorik alt yapısını, uygulamalarını ve tedavi etkinliklerini daha önce bakmadığım bir açıdan ele aldık. Eğitimler bilimsel temellere dayanıyor ve etik ilkelerin gözetildiği son derece kaliteli bir içeriğe sahip. Bu eğitimlerin alanda devam eden pek çok eğitimden en önemli farkı; tüm bilgilerin kanıta dayalı olması, öğrenciyi aktif tutması ve uygulama örnekleri içermesidir. Eğitimleri tamamlamış bir öğrenci olarak klinik bilgi ve becerimi bu eğitim ile kazandığımı söyleyebilirim. Bu alanda eğitim almayı düşünen meslektaşlarıma tavsiye ediyorum.”

Uzm. Psk. Deniz KARASAPAN:
“Klinik alanda çalışmak için gereken BDT eğitiminin, ezbere benimsenmiş hatta zaman zaman bilimsellikten uzak bilgilerle ve yetkin olmayan kişilerce verildiğinin pek çok meslektaşım farkındadır. Ben BDT eğitimimi Ebru ŞALCIOĞLU’ndan aldıktan sonra gerçek bilimsel bilgiye, uluslararası literatüre dayalı bir eğitimin alanında uzman biri tarafından verildiğinde ne kadar farklı olduğunu gördüm. Bu nedenle BDT eğitimi almak isteyen meslektaşlarıma bu eğitimi kaçırmamalarını tavsiye ederim.”

Psk. Selvin CEYLAN:
“Eğitimi bir kaç ay önce tamamlamış ve sonuna kadar almış biri olarak, bu eğitimin danışan görmek isteyen ve klinik alanda çalışma düşüncesi olan biri için son derece faydalı olduğu inancındayım. Özellikle de bu alanda bu kadar uzmanlaşmış ve bilgili bir eğitmen eşliğinde olacağından ötürü eğitime katılmayı düşünen meslektaşlarım için kaçırılmaması gereken bir fırsat.”

Psk. Hülya AYHAN:
“Eğitimi yeni tamamlamış biri olarak klinik alanda çalışmak isteyen meslektaşlarıma şiddetle tavsiye edebileceğim bir eğitim oldu. Alışılmışın dışında bir bakış açısı kazanmak isteyen ve karşılaştığı sorunları çözümlemek için sorunlara özel uygun protokolleri öğrenmek isteyen arkadaşlara duyurulur…”

Psk. Arda Eren DOĞAN:
”Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu’ndan aldığım Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi sırasında sadece BDT’nin nasıl uygulanması gerektiğini değil bilimsel bakış açısını, vakaların ne yönlerden ele alınması gerektiğini ve en önemlisi bir psikologun nasıl olması gerektiğini öğrenmiş oldum. Neticede her meslektaşımın -farklı ekollerde dahi olsalar- bu eğitimi almaları gerektiğini ve bu eğitimi almak için en doğru yerin DATEM olduğunu düşünüyor, herkese tavsiye ediyorum. Çok teşekkürler hocam.”

Psk. Selçuk Şen
“Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu ile 7 yıl önce Haliç Üniversitesi Psikoloji bölümünde tanıştım, derin bilimsel altyapısıyla ve terapistlik deneyimiyle kendisini öğrencilerine bir şeyler katmaya adamış bir bilim insanı olduğunu düşünüyorum. Kendisinden Bilişsel Davranışçı Terapi ve Psikolojik Travma ve Tedavisi Eğitimlerini aldım. Şalcıoğlu, eğitimleri verirken BDT çerçevesinde pek çok protokolü ortaya koyuyor ve etkili olan, uygulanması en faydalı olan metodları kanıtlara dayalı olarak gösteriyor. Bu eğitimi aldıktan sonra öğrenci terapi uygulamaya hazır hale geliyor. Ben de çalışma alanım dahilinde Kontrol Odaklı Davranış Terapisi uygulamasını danışanlarıma uyguluyorum. Tedavideki etkinliği tartışılmaz. Bilişsel davranışçı yöntemle çalışmayı düşünen herkesin bu eğitimi almalarını ve derslere katılma şansı elde etmeleri onlar için büyük bir kazanç olacaktır.
Ülkemizde psikoloji alanında kendini geliştirmek isteyen öğrenciler veya psikologlar için verilen eğitimlerin kalitesi ve eğitmenlerin yetkinlik düzeyleri farklılıklar göstermekte. Bu kadar eğitim arasından Prof. Dr. Ebru Şalcıoğlu’nun verdiği Bilişsel ve Davranışçı Terapi eğitimi kendini ayırabiliyor.”